چتر حمایتی دولت برای کشاورزان جنوب کرمان گسترش یافت

سید یعقوب موسوی عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خوشبختانه امسال پیگیری های مسوولان بویژه استاندار کرمان در خصوص خرید تضمینی محصولات کشاورزی جنوب استان به نتیجه رسید و شاهد خرید تضمینی این محصولات هستیم.

وی بیان کرد: از چند روز گذشته کار خرید تضمینی گندم، گوجه فرنگی و پیاز در منطقه آغاز شده و امروز هم خرید تضمینی سیب زمینی به منظور حمایت هرچه بیشتر از کشاورزان و جلوگیری از افت قیمت این محصول آغاز شد.

وی گفت: با توجه به خلاء محصولات کشاورزی در زمستان طرح تولید خارج از فصل این محصولات (استمرار) در برخی از مناطق کشور در دستور کار قرار گرفت که جنوب استان کرمان هم یکی از کانون های اصلی تولید این محصولات در فصل سرد سال است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان خاطرنشان کرد: امسال در طرح اول یا همان طرح استمرار چهار هزار و 480 هکتار از مزارع جنوب استان به کشت سیب زمینی اختصاص یافت و در طرح دوم یا بهاره نیز پنج هزار هکتار سیب زمینی در این منطقه کشت شد.

وی گفت: در طرح اول 167 هزار تن سیب زمینی در جنوب استان کرمان تولید شد و در طرح دوم هم پیش بینی می شود 161 هزار تن محصول سیب زمینی از مزارع این منطقه برداشت شود که تاکنون 40 درصد آن برداشت شده است.

موسوی ادامه داد: با تصویب شورای اقتصاد کف قیمت برای خرید تضمینی محصول سیب‎زمینی طرح استمرار چهار هزار و 400 ریال در طرح اول و سه هزار و 600 ریال برای طرح دوم یا همان طرح بهاره در نظر گرفته شد تا تعادل قیمت به وضعیت مطلوب برسد.

وی با اشاره به خرید تضمینی و توافقی محصولاتی مانند گندم، گوجه ‎فرنگی و پیاز توسط سازمان و اتحادیه تعاون روستایی در جنوب کرمان تصریح کرد: خرید محصول سیب زمینی در مراکز تعیین شده انجام می شود.

وی گفت: در حال حاضر چهار مرکز خرید گوجه ‎فرنگی و پنج مرکز خرید پیاز در جنوب کرمان این محصولات را خریداری و سه مرکز خرید محصول سیب ‎زمینی در شهرستان‎ های جیرفت، عنبرآباد و منوجان نیز از امروز اقدام به خرید این محصول می کنند.

سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان مستقل از مرکز استان فعالیت می کند و در هفت شهرستان زیر پوشش این سازمان سالانه بیش از چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید و به بازارهای مصرف داخل و خارج عرضه می شود.


۱۳۹۴/۲/۹ بازگشتبازگشت