افزایش 58 درصدی ترانزیت کالا از گمرکات مازندران

به گزارش خبرنگار ایرنا ، اداره کل گمرکات مازندران روز یکشنبه با انتشار آمار شش ماهه خود اعلام کرد که در نیمه نخست امسال 114 هزار تن انواع کالا به ارزش 112 میلیون و 648 هزار دلار از گذرگاه های سه گانه اقتصادی استان به کشورهای هدف ترانزیت شد.
این میزان از لحاظ وزنی 66 درصد و از نظر ارزشی 58 درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش افزایش نشان می دهد.
بر اساس همین گزارش بیش از نیمی از کالاها در این مدت از بندر امیرآباد در شرق مازندران به خارج از کشور ترانزیت شد که بیشتر آن 
آهن آلات، بنزین و گازوییل بود.
آمار تزانزیت کالا از این بندر در این مدت 76 هزار تن به ارزش 65 میلیون و 795 هزار دلار اعلام شد که از لحاظ وزنی 86 درصد و از لحاظ ارزشی نیز 58 درصد به نسبت شش ماهه اول سال 93 رشد دارد.
در این گزارش سهم ترانزیت خارجی از گمرک فریدونکنار 38 هزار تن مواد سوختی به ارزش 41 میلیون دلار اعلام شده که دارای رشد 38 درصدی است.
سهم ترانزیت کالا از گمرک نوشهر در غرب مازندران نیز پنج میلیون و 527 هزار دلار اعلام شد.
ترانزیت خارجی گمرکات استان مازندران از کشورهایی همچون ترکمنستان ،روسیه و قزاقستان به مقصد کشورهایی نظیر افغانستان ،امارات و پاکستان انجام می شود.
برخورداری استان مازندران از خطوط حمل و نقل ریلی، هوایی و دریایی و زمینی به عنوان مهم ترین ظرفیت در حوزه توسعه اقتصادی وزیربنایی باعث شده تا در آستانه سفر رییس جمهوری به این خطه درخواست هایی برای تصویب سه منطقه آزاد اقتصادی نیز از سوی مسوولان سیاسی و اجتماعی مطرح شود.
طبق برنامه ریزی اولیه قرار است رییس جمهوری و اعضای هیات دولت نوزدهم ماه مهر به مازندران سفر کنند.
استان مازندران با وسعت 23 هزار و 756 کیلومتر مربع 1.46 درصد از مساحت کل کشور را شامل می شود . 

۱۳۹۴/۷/۵ بازگشتبازگشت