چهار هزارهکتار از اراضی نهاوند زیر کشت چغندر قندرفت

احد ظفری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کشت چغندر به عنوان یک گیاه استراتژیک باعث ایجاد تنوع در الگوی کشت گیاهان با مزیت نسبی، ایجاد تناوب زراعی و حرکت به سمت کشاورزی پایدار صورت می گیرد.

وی شهرستان نهاوند را یکی از قطبهای مهم کشت چغندر عنوان کرد و افزود: در سال گذشته میزان کشت چغندر در نهاوند سه هزار و 600 هکتار بود که از این میزان 135 هزار چغندر برداشت و تحویل پنج کارخانه قند لرستان، کرمانشاه، همدان، اصفهان و شازند شد.

وی گفت: امسال نیز پیش بینی می شود با توجه به بارندگیهای اخیر میزان برداشت چغندر در نهاوند به 150 هزار تن برسد.

وی عنوان کرد: به منظور بالا بردن میزان تولید در واحد سطح امسال چندین تن بذور اصلاح شده و همچنین کود شیمیایی بین کشاورزان توزیع شده است.

در شهرستان نهاوند 70 هزار هکتار اراضی قابل کشت وجود دارد که 50 هزار هکتار آن به کشت محصولات زراعی و مابقی نیز به باغات اختصاص دارد.

این شهرستان که در منطقه غربی کشور در توابع استان همدان قرار دارد به علت وجود بارشهای مناسب و موقعیت جغرافیایی مطلوب، مستعد فعالیتهای کشاورزی می باشد.

شغل مردم این شهرستان به ویژه در مناطق روستایی اغلب کشاورزی می باشد که این عامل موجب شده این شهرستان در بسیاری از محصولات کشاورزی رتبه اول استان باشد و در برخی محصولات نیز در کشور مطرح گردد


۱۳۹۴/۲/۲۱ بازگشتبازگشت