اختصاص 12 هزار میلیارد ریال برای آبیاری نوین در کشور

خلیل آقایی دوشنبه در بازدید از ظرفیتهای کشاورزی شهرستان اسدآباد افزود: امیدواریم بتوانیم از این مبلغ تخصیص خوبی بگیریم و به بخش کشاورزی تزریق کنیم.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از خشکسالی و سرمازدگی در بخش کشاورزی گفت: با وجود بدهی وزارتخانه به پیمانکاران آبیاری تحت فشار، خواستار شتاب در اجرای این طرحها هستیم زیرا در شرایط کنونی مدیریت مصرف آب یکی از اولویتهای کشور است.

آقایی با بیان اینکه سال گذشته 13 هزار میلیارد ریال برای آبیاری نوین اعتبار در نظر گرفته شده بود تصریح کرد: 50 درصد از این اعتبار تخصیص یافت اما با این وجود پنج هزار میلیارد ریال بیش از اعتبار مصوب در این زمینه هزینه شده است.

وی با تاکید بر تجهیز باغات به سامانه آبیاری قطره ای گفت: وزارت جهاد کشاورزی هیچ محدودیتی برای کمک به اجرای این طرح ندارد.

قائم مقام وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه مشکلات مالی فراوانی در بخش تامین اعتبار وجود دارد خاطرنشان کرد: دست همه استانها را باز گذاشته ایم تا هر چقدر که توان فنی و مهندسی برای اجرای طرح آبیاری تحت فشار دارند به کار بگیرند و کشاورزان نیز می توانند از یارانه 85 درصدی که دولت پرداخت می کند استفاده کنند.

وی با اشاره به وضعیت باغات روستای چنار سفلی اسدآباد گفت: اجرای آبیاری قطره ای در باغات این روستا ضروری است و با همکاری فرمانداری و جهادکشاورزی و مشارکت اهالی این طرح تا دوماه آینده به مرحله اجرا درخواهد آمد و مبنا و الگویی برای دیگر مناطق و باغات دره ای کشور خواهد شد.

آقایی همچنین با اشاره به خسارت سنگین سرمازدگی در بسیاری از نقاط کشور گفت: از لحاظ قانونی مسوولیت با وزارت کشور است و فرمانداریها باید مراتب را برای پیگیری گزارش کنند اما وزارت جهاد کشاورزی نیز بعنوان حامی این بخش در ستاد حوادث غیر مترقبه عضو است و با حساسیت مشکل را دنبال می کند.

اکیپی متشکل از قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی در امور مجلس شورای اسلامی و معاون امور باغبانی ، مدیرکل جهاد کشاورزی استان همدان برای بازدید و کارشناسی مزارع سرما زده در شهرستان اسدآباد حضور یافتند.

شهرستان اسدآباد 64 هزار هکتار اراضی کشاورزی و تولید سالانه 550 هزار تن انواع محصول 13 درصد از محصولات تولیدی استان را تامین می کند که در سرمای اردیبهشت ماه امسال 350 میلیارد ریال به کشاورزان خسارت وارد شد.

شهرستان اسدآباد با 107 هزار جمعیت در 45 کیلومتری همدان واقع شده است .


۱۳۹۴/۳/۱۶ بازگشتبازگشت