کاهش صادرات از کردستان به دلیل صدور کالاهای با ارزش افزوده پایین

به گزارش خبرنگار ایرنا، بختیار رحمانی پور روز سه شنبه در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان در سنندج، میزان صادرات کالا از مرزهای استان در 11 ماه امسال را 416 میلیون دلار ذکر کرد و گفت: همچنین در این مدت 251 میلیون دلار کالا که در دیگر گمرکات کشور اظهار شده از مرز رسمی باشماق مریوان به خارج از کشور صادر شده است.

وی گفت: میزان صادرات کالا از استان در این مدت از لحاظ وزنی پنج درصد افزایش یافته است ولی از نظر ارزش 9 درصد کاهش نشان می دهد.

او میزان واردات کالا از مرزهای استان در 11 ماه امسال را 95 میلیون دلار ذکر کرد و گفت: بیشتر این واردات مربوط به محصولات شرکت پتروشیمی و همچنین کالاهای مربوط به تعاونی های مرزنشین از جمله برنج و چای است که نسبت به سال گذشته 207 درصد افزایش نشان می دهد.

او گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون دو میلیون تن کالا به ارزش چهار میلیارد و 800 میلیون دلار از مرزهای استان عمدتا مرز باشماق مریوان به خارج از کشور ترانزیت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از وزنی 33 درصد و از نظر ارزش 81 درصد افزایش داشته است.

به گفته وی همچنین در این مدت 950 هزار مسافر در قالب خودروهای سواری، اتوبوس و کامیون از مرز باشماق مریوان به خارج از کشور سفر کرده اند.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون همچنین 23 هزار و 657 خودرو از مرز باشماق به عراق تردد کرده اند.

وی همچنین گفت: دو محموله ترانزیتی را در مرز کشف کردیم که بارنامه آن 22 تن موز بود اما در مرز این کالا عوض شده بود و ماموران گمرک آن را ضبط کردند.

مدیرکل گمرکات کردستان با اشاره به اینکه گمرک بر ورود و خروج کالا از مرزهای اقتصادی استان نظارت کامل دارد، گفت: باید مانع شکل گیری قاچاق شویم.

رحمانی پور همچنین خواستار تجهیز ورودی ها و خروجی ها مبادی مرزی شد و گفت: با نصب دستگاه ایکس ری در مرز باشماق مریوان، بسیاری از مشکلات قاچاق برطرف شده است

۱۳۹۳/۱۲/۲۷ بازگشتبازگشت