معدن طلای ساریگونی قروه خرداد امسال به بهره برداری می رسد

به گزارش ایرنا، موریس ساتیا شویلی شامگاه سه شنبه در جریان بازدید مسوولان استان کردستان از معدن طلای ساریگونی قروه با اشاره به اینکه مجموع اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح به 70 میلیون دلار خواهد رسید افزود: در این طرح تاکنون 48 میلیون دلار سرمایه گذاری انجام شده و درخواست 15 میلیون دلاری برای ثبت سرمایه تکمیلی نیز انجام شده و برای بهره برداری نیز به هشت میلیون دلار دیگر نیاز است.

وی میزان بهره برداری از این معدن را در سال اول 950 هزار تن سنگ طلای پرعیار و در سال دوم دو میلیون تن عنوان کرد و گفت: از سال پنجم به بعد این میزان به چهار میلیون تن خواهد رسید.

ساتیاشویلی افزود: در ابتدای پروژه به لحاظ عدم شناخت از جوامع محلی و نهادهای خدمات رسان، یکسری مشکلات وجود داشت که خرید 180 هکتار زمین و روند انتقال و تغییر کاربری سند برای معدن از جمله این مشکلات بود که با گذشت زمان و با مساعدت مدیران نهادهای دولتی از جمله رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و فرماندار قروه، این مشکلات رفع شد.

وی با اشاره به اینکه عملیات بهره برداری از این معدن اواخر خرداد آغاز خواهد شد این شرکت حاضر است هم در کردستان و هم در مناطق دیگر ایران، پروژه های جدیدی را شروع کند چون از نظر امنیت سرمایه گذاری، امنیت خوبی در منطقه وجود دارد.

این سرمایه گذار قزاقستانی گفت: این تمایل در سهام داران این پروژه وجود دارد که در پروژه های دیگر نهادها و سازمان های محلی استان کردستان مشارکت کنند.

وی با اشاره به برنامه های فرهنگی این شرکت برای عمران و توسعه قروه گفت: قرار است با هماهنگی فرمانداری قروه یک صندوق عام المنفعه تاسیس شود و در بخش آموزش نیروی انسانی، نیروهای با استعداد منطقه را شناسایی و برای آموزش به شهرهای دیگر اعزام کند.

ساتیاشویلی در مورد حل مشکلات زیست محیطی معدن طلای ساریگونی قروه نیز گفت: مسائل زیست محیطی هم برای شرکت ما و هم برای مردمی که سالیان سال در این منطقه زندگی کرده اند حائز اهمیت است و تمامی تمهیدات زیست  محیطی در این طرح بر اساس استانداردهای بین المللی در نظر گرفته شده است و از استانداردهایی استفاده خواهد شد که سال هاست در آمریکای شمالی، کانادا و اتحادیه اروپا استفاده می شود.

قروه در 90 کیلومتری شرق سنندج واقع شده است

۱۳۹۴/۱/۲۶ بازگشتبازگشت