10 درصد طلای کشور در استان کردستان قرار دارد

به گزارش ایرنا ، محمد دره وزمی روز یکشنبه در نشست بررسی و ارزیابی وضعیت اقتصادی استان کردستان در سنندج از آغاز فعالیت معدن طلای ساریگونی قروه در اواخر خرداد یا اوایل مرداد سال جاری خبر داد.

وی با اشاره به اینکه یکی از معادن بزرگ آهن کشور در مریوان قرار دارد گفت: متاسفانه این معدن تاکنون به صورت خام فروشی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی با اشاره به تصویب طرح زنجیره دو میلیون تن فرآوری و تولید فولاد در استان کردستان گفت: این امر منجر به صدور جواز تاسیس تولید کنستانتره و آهن اسفنجی شد و یک شرکت خارجی جواز تاسیس تولید کنستانتره و آهن اسفنجی را دریافت کرده است.

دره وزمی همچنین از صدور جواز تاسیس فرآوری مصنوعات سنگی و پوکه به صورت تکنولوژی برتر در زمینه فرآوری معادن در کردستان خبر داد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان در ادامه گفت: در حال حاضر 70 درصد واحدهای صنعتی استان فعال یا نیمه فعال هستند.

او گفت: تاکنون واحدهای قابل احیا شناسایی شده اند و تمام تلاش خود را بر فعال سازی و احیای این واحدها متمرکز کرده ایم.

دره وزمی اقدامات این سازمان را در زمینه حذف خام فروشی معادن مطلوب ارزیابی کرد و گفت: رفع مشکلات و روان سازی فعالیت های صنعت، معدن و تجارت از وظایف اصلی این اداره کل است.

وی با اشاره به وجود 58 هزار واحد صنفی در استان کردستان گفت: این واحدها نقش بسزایی در ایجاد اشتغال در منطقه ایفا می کنند.

او با اشاره به آمار بالای بیکاری در استان نسبت به سایر استان های کشور برنامه ریزی درست در زمینه ایجاد اشتغال در استان را مهم ارزیابی کرد.


۱۳۹۴/۲/۸ بازگشتبازگشت